2 scaled
07
آبان

تراز کنکور و تراز امتحان نهایی

طبق اخبار اعلام شده درباره کنکور، تراز آزمون سراسری تا ۲ سال برای داوطلبان معتبر است اما داوطلبان باید بدانند که این مسأله فقط برای تراز کنکور می باشد و در زمینه امتحانات نهایی صدق نمی‌کند.

آزمون سراسری از امسال با شیوه جدید برگزار شد به طوری که براساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی داوطلبان کنکور سال ۱۴۰۲ در دو نوبت و با قوانین جدید  در آزمون شرکت کردند، با توجه به اینکه هنوز مصوبه جدید کنکور برای داوطلبان جا نیفتاده است آگاهی از اخبار و جزئیات آزمون سراسری می‌تواند برای داوطلبان حائز اهمیت باشد.

یکی از مسائلی که براساس مصوبه جدید کنکور مطرح شده این است که به گفته عبدالرسول پورعباس، رئیس سازمان سنجش آموزش کشور، تراز کنکور تا ۲ سال اعتبار دارد یعنی ترازی که داوطلب آزمون سراسری یک بار ثبت می‌کند، می‌تواند تا ۲ سال از آن استفاده کند یعنی با همان تراز می‌شود تا ۲ سال انتخاب رشته کرد.

در واقع فرد داوطلب در کنکور ۱۴۰۲ دو نوبت و در کنکور ۱۴۰۳ دو نوبت می‌تواند شرکت کند و بر اساس برنامه‌ریزی می‌تواند در چهار نوبت شرکت کند و نمره‌اش تا دو سال اعتبار دارد.

اما داوطلبان باید این نکته مهم را هم بدانند که این اعتبار مربوط به تراز آزمون سراسری است، اما تراز امتحانات نهایی هر سال تغییر می‌کند.

گفتنی است آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در دو نوبت برگزار می‌شود که نوبت نخست در روزهای پنجشنبه و جمعه ۶ و ۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ و نوبت دوم در روزهای پنجشنبه و جمعه ۷ و ۸ تیر ۱۴۰۳ برگزار خواهد شد.

منبع: خبرگزاری فارس