ac image o81588149782ay 1
01
مهر

معرفی رشته مدیریت

مدیریت یکی از رشته های شناور در کنکور سراسری است. از کلیه گرایش های علوم انسانی، علوم تجربی و ریاضی و فنی دانشجو می پذیرد. اما اکثر ظرفیت پذیرش در این رشته از گرایش علوم انسانی است، زیرا مدیریت از جمله رشته های زیر گروه علوم انسانی محسوب می شود.

هدف اصلی در رشته مدیریت تربیت افراد و مدیرانی است که بتوانند از خود و همچنین کارمندان تحت فرمان خود عملکرد بالایی را کسب کنند. فارغ التحصیلان این رشته باید بتوانند افراد زیر مجموعه خود را برای رسیدن به یک هدف خاص هدایت کنند. مدیران بایستی با فنون بسیار زیادی آشنا باشند و به عنوان یک مدیر و یا رهبر در یک مجموعه حضور داشته و فعالیت مثبت و موثری داشته باشند.

مدت تحصیل در این رشته 4 سال و معال 8 ترم است. رشته مدیریت در این مقطع دارای گرایش های متعددی می باشد که در ادامه به معرفی مهم ترین آنها خواهیم پرداخت.

دانشجویان رشته مدیریت باید خلاق و قدرت تصمیم‌گیری خوبی داشته باشند. توان رهبری، اعتماد به‌ نفس، روابط اجتماعی عالی، قدرت تجزیه‌ و تحلیل و فن بیان قوی از توانایی‌های مورد نیاز برای دانشجو مدیریت و تمام گرایش‌هاست .

این رشته در دوره‌ی کارشناسی و کارشناسی ارشد دارای گرایش‌های:

مدیریت بازرگانی

مدیریت صنعتی

مدیریت دولتی

مدیریت سازمانی

مدیریت بازاریابی

مدیریت گردشگری

مدیریت بیمه

مدیریت بیمه اکو

مدیریت استراتژیک

مدیریت بانکداری

مدیریت امور گمرکی

مدیریت فناوری اطلاعات

مدیریت تکنولوژی

مدیریت مالی

مدیریت کسب‌ و کار

مدیریت اجرایی

مدیریت کارآفرینی و

مدیریت منابع انسانی است که هر کدام دارای واحدهای خاص خود هستند.

فارغ التحصیلان مدیریت نباید انتظار داشته باشند که پس از فراغت از تحصیل به عنوان مدیر در شرکت ها و کارخانه ها استخدام شوند، زیرا مدیریت موقعیت شغلی بسیار بالایی می باشد که جدا از آموزش های دوران تحصیل دانشگاه، نیازمند کسب تجربه کافی از محیط جامعه و شرکت ها و کارخانه ها می باشد. به همین خاطر افرادی که از این رشته فارغ التحصیل می شوند در ابتدا باید در رده های شغلی پایین تر تحت عنوان کارشناس و یا کارشناس ارشد مشغول به کار شوند و سپس با تلاش و پشتکار کافی به مراتب مدیریتی برسند. به طور کلی فرصت های شغلی برای گرایش های رشته های مدیریت متفاوت می باشد و وابسته به نوع گرایشی که در آن تحصیل می کنید در محیط ها و  شرکت های متفاوتی می توانید مشغول به کار شوید که نوع کار هر کدام نیز با یکدیگر متفاوت می باشد.

اما حداقل حقوق در این رشته و پس از فارغ التحصیلی 6 ملیون تومان می باشد.

دانشجویانی که قصد مهاجرت تحصیلی برای رشته‌های مدیریت را دارند بسته به شرایط خود می‌توانند بهترین کشور برای ادامه تحصیل در رشته مدیریت را انتخاب نمایند و پس از فارغ‌التحصیلی با پیدا نمودن کار در آن کشورها اقامت آنها را دریافت دارند.

یکی از کشورهایی که به عنوان بهترین کشور برای مهاجرت در رشته مدیریت شناخته می‌گردد کشور هلند  می‌باشد که دانشجویان بسیار زیادی این کشور را به علت هزینه‌های پایین‌تر و کیفیت بالای دانشگاه هایش انتخاب می‌نمایند.

از دیگر کشورهایی که نام بهترین کشور برای ادامه تحصیل در رشته مدیریت را به همراه دارد کشور دانمارک می‌باشد.

این کشور طیف متنوعی از موضوعات تحصیلی را ارائه می‌نماید و در همه بخش ها به نوآوری، تجربه و تحقیق توجه ویژه‌ای شده است. دانشجویانی که به دنبال ادامه تحصیل در رشته مدیریت صنعتی در خارج از کشور می‌باشند یا به دنبال ادامه تحصیل در رشته مدیریت مالی در خارج از کشور هستند یا علاقه‌مند به تحصیل در مدیریت بازاریابی، مدیریت فروش، مدیریت مالی، مدیریت کسب و کار، مدیریت آموزشی و … در خارج از کشور می‌باشند می‌توانند کشور دانمارک  را به عنوان کشور هدف خود تعیین کنند.

نکته شایان ذکر این است که:

دانشگاه های کشور هلند و دانمارک برای امر کاریابی به دانشجویان کمک می‌نمایند. بعلاوه در کشورهایی نظیر اتریش  و آلمان  در رشته‌های مدیریت به صورت رایگان می‌باشد اما این امر با شرکت و قبولی در آزمون ورودی امکان پذیر است.

افرادی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی در کشورهای انگلیسی زبان را دارند می‌توانند در کشورهایی نظیر کانادا و استرالیا تحصیل نمایند. کانادا به دلیل اینکه مهاجر پذیرترین کشور در دنیا شناخته می‌گردد و برنامه‌های اقامتی بسیار زیادی را دارد، از این رو افرادی به دنبال ادامه تحصیل می‌باشند کانادا را به عنوان بهترین کشور برای ادامه تحصیل در رشته مدیریت می‌شناسند. به طور کلی افرادی که قصد دارند در بهترین کشور برای مهاجرت در رشته مدیریت برای مقطع کارشناسی اقدام نمایند بایستی بتوانند مدرک زبان آیلتس حداقل ۶ و در برخی از کشورها نظیر کانادا ۶،۵ را ارائه نمایند.

دانشگاه تهران

دانشگاه بهشتی

دانشگاه علامه طباطبایی

دانشگاه تربیت مدرس

دانشگاه خوارزمی