02
مهر

معرفی رشته علوم تربیتی

آموزش و پرورش پیش دبستانی و دبستانی در کشور ما مسئله‌ای جدید بوده و تا کنون توجه شایانی بدان معطوف نگردیده است. در روند جامعه انقلابی ما، نقش آموزش و پرورش در توضیح و تشریخ ارزش‌های جدید حاکم برجامعه اسلامی و آماده کردن کودکان برای ایفای نقش خود بر مبنای روابط اسلامی و انقلابی از اهمیت خاص برخوردار است و این مسئله از دیدگاه اسلامی و نیز در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مورد تأیید قرار گرفته است. نتایج حاصل از تحقیقات رواشناسان و کارشناسان علوم تربیتی نمایانگر آن است که امکانات مراکز تربیت کودکان از دوره‌های پیش دبستانی نباید تنها برای محافظت کودکان و تامین نیازهای اولیه آنان مورد استفاده قرار گیرند. بلکه تدوین برنامه‌های آموزشی در چنین دورانی بسیار ضرورت دارد و نقش این دوران در تحکیم پایه و اساس تربیتی آموزش‌های بعدی از اهمیت بسیاری برخوردار است.

دانشجوی این رشته باید نوع‌دوست، انسان‌دوست، علاقه‌مند به دانش‌آموزان و در عمل صادق باشد. همچنین لازم است از نظر هوشی، توانایی فوق‌العاده‌ای داشته و دید هنری داشته باشد. در حال حاضر نیز می‌بینیم که دانشجویان توانمند این رشته گاه با وسایل بسیار ابتدایی، وسایل جدید و جالبی خلق می‌کنند. در نهایت این‌که دانشجوی تکنولوژی آموزشی اگر هدفش ورود به آموزش وپرورش است، نباید ایده‌آل‌گرا باشد چون هنوز تفکر تکنولوژی آموزشی در آموزش وپرورش جا نیفتاده است و فارغ‌التحصیلان این رشته نباید انتظار داشته باشند که آموخته‌های خود را خیلی راحت و بدون هیچ مقاومتی در محیط آموزشی پیاده کنند.

مطلب مرتبط
معرفی رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی

تعداد کل واحدهای درسی دوره کارشناسی رشته آموزش و پرورش پیش دبستانی و دبستان 142 واحد است.

علوم تربیتی یک رشته‌ی تحصیلی ست اما تربیت معلم رشته نیست، یک گرایش شغلی است. در مراکز تربیت معلم فرد را برای «معلم شدن» آماده می‌کنند آن هم با شرایط و ضوابط خاص این مراکز در زمینه ی جذب و گزینش و آموزش. به عبارت دیگر رشته‌ی علوم تربیتی بسته به نوع گرایش این رشته ابزاری‌ست به منظور نیل به اهداف آموزش و پرورش و مراکز تربیت معلم.

رشته‌ی علوم تربیتی شامل چهار گرایش (تکنولوژی آموزشی، مدیریت و برنامه‌ریزی آموزشی، آموزش و پرورش کودکان استثنایی، آموزش و پرورش پیش دبستانی و دبستان) است.

روش‌ها و فنون تدریس، روانشناسی عمومی، روانشناسی تربیتی، مقدمات برنامه ریزی آموزشی و درسی، جامعه شناسی عمومی، مقدمات تکنولوژی آموزشی، آشنایی با کتابخانه، سنجش و اندازه‌گیری در علوم تربیتی، مقدمات تکنولوژی آموزشی و … .

  • برنامه‌ریزی آموزشی
  • برنامه‌ریزی درسی
  • مدیریت آموزشی
  • تکنولوژی آموزشی
  • تحقیقات آموزشی
  • آموزش بزرگسالان

در حال حاضر دکترای این گرایش در ایران وجود ندارد و فارغ التحصیلان این گرایش اغلب در گرایش‏‌های آموزش عالی، برنامه‌ریزی درسی و یا مدیریت آموزشی ادامه تحصیل می‌دهند.

مطلب مرتبط
معرفی رشته مدیریت

برای دریافت بورسیه تحصیلی در رشته علوم تربیتی شما باید تمامی این شرایط را داشته باشید: مدرک زبان بالا، معدل بالا، مقالات بین المللی و …همچنین باید بدانید در مقطع لیسانس دریافت بورسیه تحصیلی کار ساده‌ای نمی‌‌باشد .