4666
02
مهر

معرفی رشته علوم ارتباطات اجتماعی

انسان‌ قرن‌ بیست‌ و یکم‌ با بشر اولیه‌ تفاوت‌ بسیاری‌ دارد و باید برای‌ برقراری‌ ارتباط‌ با او، بخصوص‌ ارتباطی‌ با نفوذ و پایدار که‌ با حرف‌ها و تجربه‌های‌ تازه‌ و ناگفته‌ همراه‌ باشد، به‌ هنر و دانش‌ پیچیده‌ علوم‌ ارتباطات‌ اجتماعی‌ مجهز بود.

این‌ علم‌ امروزه‌ در دانشگاه‌ها و مؤسسات‌ آموزش‌ عالی‌ سراسر دنیا تدریس‌ می‌شود و در کشور ما نیز با دو گرایش‌ روزنامه‌نگاری‌ و روابط‌ عمومی‌، یکی‌ از رشته‌ های‌ گروه‌ آزمایشی‌ علوم‌ انسانی‌ است‌.

کلیات‌ حقوق‌، حقوق‌ اساسی‌، روش‌ تحقیق‌ نظری‌، روش‌ تحقیق‌ عملی‌، نظریه‌های‌ جامعه‌شناسی‌، اصول‌ سازمان‌ و مدیریت‌، سمینار مسائل‌ سیاسی‌ و استراتژی‌ معاصر، اندیشه‌های‌ سیاسی‌ در قرن‌ بیستم‌، مبانی‌ ارتباطات‌ جمعی‌، ارتباطات‌ بین‌المللی‌، ارتباطات‌ سیاسی‌، ارتباطات‌ انسانی‌، روش‌های‌ بررسی‌ و تحلیل‌ پیام‌های‌ ارتباطی‌، مبانی‌ جامعه‌شناسی‌، مبانی‌ جمعیت‌ شناسی‌، مبانی‌ روانشناسی‌، مبانی‌ فلسفه‌، تاریخ‌ و تفکر اجتماعی‌ در اسلام‌، مبانی‌ تاریخ‌ اجتماعی‌ ایران‌، آمار مقدماتی‌، آمار در علوم‌ اجتماعی‌، زبان‌ تخصصی‌، اصول‌ علم‌ اقتصاد، روانشناسی‌ اجتماعی‌، اصول‌ علم‌ سیاست‌، ارتباطات‌ تصویری‌، نظریه‌های‌ ارتباطات‌ اجتماعی‌، گرافیک‌ و صفحه‌آرایی‌ در مطبوعات‌، فتوژورنالیسم‌ (عکاسی‌ خبری‌)، تکنولوژی‌ چاپ‌ و نشر، تجزیه‌ و تحلیل‌ برنامه‌های‌ رادیو و تلویزیون‌، افکار عمومی‌ و وسایل‌ ارتباط‌ جمعی‌، ارتباطات‌ در جهان‌ سوم‌، حقوق‌ ارتباط‌ جمعی‌، شیوه‌ نگارش‌ فارسی‌ در مطبوعات‌.

در کل تعداد واحد های دروس رشته‌ی علوم ارتباطات در مقطع کارشناسی ۱۳۳ واحد است .

اصول‌ روزنامه‌نگاری‌، روزنامه‌نگاری‌ عملی‌، ویراستاری‌ و مدیریت‌ اخبار، روزنامه‌نگاری‌ تخصصی‌، تاریخ‌ روزنامه‌نگاری‌، نقد، تفسیر و مقاله‌ در مطبوعات‌.

گرایش‌ روابط‌ عمومی‌ کارشناس‌ خوب‌ روابط‌ عمومی‌ برخلاف‌ ذهنیت‌ عامه‌ مردم‌ سعی‌ در پنهان‌ ساختن‌ اخبار بد ندارد همچنین‌ وظیفه‌اش‌ در بسط‌ اطلاعاتی‌ که‌ مستقیماً از سطوح‌ بالاتر سازمان‌ می‌گیرد، خلاصه‌ نمی‌شود. بلکه‌ کارشناس‌ روابط‌ عمومی‌ یک‌ مشاور است‌ که‌ جریان‌ دو طرفه‌ ارتباطی‌ را بین‌ سازمانی که برای آن کار می‌کند و مخاطبانش‌ میسر می‌سازد و بر این‌ اعتقاد است‌ که‌ رمز موفقیت‌ یک‌ برنامه‌ موثر روابط‌ عمومی‌، قابلیت‌ انتقال‌ پیام‌ صحیح‌ از راه‌ صحیح‌، در زمان‌ مطلوب‌ و به‌ فرد صحیح‌ است‌.

در واقع‌ کارشناس‌ روابط‌ عمومی‌ از یک‌ سو وظیفه‌ آگاه‌ کردن‌، خبر دادن‌ و مطلع‌ کردن‌ مردم‌ از مقاصد مدیریت‌ سازمان‌ را بر دوش‌ دارد و از سوی‌ دیگر مسؤولیت‌ ارائه‌ مشورت‌های‌ کارشناسانه‌ با مدیریت‌ مؤسسه‌ در مورد طرز تفکر مردم‌ و گروه‌های‌ مورد توجه‌ آن‌ حوزه‌ و تجزیه‌ و تحلیل‌ افکار عمومی‌ و بررسی‌ جامعه‌شناختی‌ گرایش‌ها و طرز تفکرهای‌ مردم‌ بر عهده‌ او است.

اصول‌ روابط‌ عمومی‌، مدیریت‌ و روابط‌ عمومی‌، روابط‌ عمومی‌ عملی‌، تکنیک‌های‌ روابط‌ عمومی‌، اقناع‌ و تبلیغ‌، ارتباط‌ با مطبوعات‌، ارتباطات‌ شفاهی .

دانشجوی‌ روزنامه‌نگاری‌ باید دارای‌ دوازده‌ ویژگی باشد که‌ این‌ خصایص‌ عبارتند از:
1ـ داشتن‌ ذوق‌ و استعداد نویسندگی‌

2ـ کنجکاوی‌، تیزبینی‌ و نکته‌سنجی‌

3ـ داشتن‌ ضریب‌ هوشی‌ بالاتر از متوسط‌ جامعه‌

4ـ توانایی‌ جوشش‌ با طبقات‌ مختلف‌ مردم‌

5ـ صبر و حوصله‌ زیاد

6ـ داشتن‌ توانایی‌ جسمی‌ و روانی‌ برای‌ دوندگی‌های‌ اضطراری‌

7ـ قدرت‌ تفکر سریع‌

8ـ عشق‌ به‌ کار خبری‌

9ـ مومن‌ به‌ رعایت‌ اصول‌ اخلاقی‌ و داشتن‌ تقوا

10ـ نداشتن‌ خودبینی‌، غرور و تکبر، انزواجویی‌، ساده‌لوحی‌، تعصب‌ فکری‌، فضل‌ فروشی‌، گزافه‌ گویی‌ و تندخویی‌

11ـ داشتن‌ توانایی‌های‌ ارتباطی‌

12ـ داشتن‌ حافظه‌ای‌ بیش‌ از حد‌ متوسط‌ جامعه .

مشاغل زیر به طور مستقیم به این رشته تحصیلی ارتباط دارد و دانش آموختگان در صورت فعالیت در این شغل بیشترین ارتباط را بین رشته تحصیلی و شغل خود برقرار خواهند کرد:

روزنامه نگاری، خبرنگاری، کارشناس و مدیر روابط عمومی، سردبیر، نویسنده، مجری رادیو و تلویزیون و … .

  • علوم ارتباطات اجتماعی
  • مطالعات فرهنگی و رسانه
  • مدیریت رسانه
  • ارتباطات اجتماعی – روزنامه نگاری
  • تحقیق در ارتباطات اجتماعی
  • علوم ارتباطات
  • فرهنگ و ارتباطات

فارغ التحصیلان رشته علوم ارتباطات اجتماعی می توانند در شغل هایی نظیر روزنامه نگاری، خبرنگاری، کارشناس رسانه ای، کارشناس تولید محتوا، و نویسندگی مشغول به کار شوند. همچنین آن ها می توانند در ارگان ها و سازمان های مختلف خصوصی و دولتی کشور در بخش روابط عمومی استخدام شوند. یکی دیگر از محیط های جذب فارغ التحصیلان رشته علوم ارتباطات اجتماعی خبرگزاری ها و صدا و سیما است. در صدا و سیما می توانند به عنوان نویسنده، سردبیر، مجری رادیو و تلویزیون و یا بخش های مختلف پشت صحنه مشغول به کار شوند.

 

بورسیه تحصیل و کار رشته رسانه و ارتباطات در صورت داشتن رزومه قوی تحصیلی و کاری در این کشور امکان‌پذیر است. جهت اطلاعات بیشتر در رابطه با شرایط بورسیه کارشناسی ارشد رسانه و ارتباطات در خارج از کشور با موسسه‌‌های مهاجرتی معتبر یا سفارت کشور مورد نظر تماس حاصل فرمایید. در صورت اخذ بورسیه تحصیلی شما می‌توانید از تحصیل رایگان کارشناسی ارشد رسانه و ارتباطات بهره‌مند گردید. بایستی برای اطلاعات در مورد شرایط  تحصیل رایگان کارشناسی ارشد رسانه و ارتباطات تحقیقات بیشتری در رابطه با کشور مورد نظر خود انجام دهید. زبان تحصیل رشته رسانه و ارتباطات  در کشورهای مختلف متفاوت است اما اغلب زبان تحصیل به انگلیسی می‌باشد. تحصیل در رشته رسانه و ارتباطات بدون مدرک زبان بسته به دانشگاه محل تحصیل شما می‌باشد.