05
مهر

معرفی رشته علوم قضایی

عموم فارغ‌التحصیلان دبیرستان رشته انسانی، به امید وکیل شدن به این رشته روی می‌آورند؛ یکی از رشته‌هایی که شباهت‌های زیادی در واحد‌های دروس ارائه‌شده و زمینه‌های کاری پس از فارغ‌التحصیلی با رشته حقوق دارد، رشته علوم قضایی است.

رشته‌ای که به‌مانند حقوق، حول حق یابی و برپایی عدالت و معیار قانون می‌گردد؛ با این تفاوت که به‌جای وکیل، قاضی تربیت می‌کند. پذیرش این رشته، در دانشگاه سراسری برای فارغ‌التحصیلان هر سه رشته انسانی، تجربی و ریاضی ممکن است، اگرچه ظرفیت پذیرش این رشته در گروه انسانی نسبت به سایر گروه‌ها بیشتر است.

همچنین برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های آزاد کشور در رشته علوم قضایی، می‌توان بدون کنکور و صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی نسبت به ثبت‌نام برای دو نیمسال مهرماه و بهمن‌ماه اقدام کرد. (حداقل نمره معدل کتبی دیپلم و معدل کل پیش‌دانشگاهی ۱۴ است.) لازم به ذکر است پذیرش دانشجو در این رشته علاوه بر مقطع کارشناسی، به‌صورت کارشناسی ارشد پیوسته نیز در دانشگاه علوم قضایی میسر است.

نکته‌ای که باید بدانید این است که پذیرش در این رشته در مقطع کارشناسی در دانشگاه سراسری فعلا فقط برای آقایان صورت می‌گیرد.

مطلب مرتبط
معرفی رشته علوم ارتباطات اجتماعی

برای پذیرفته شدن در دانشگاه علوم قضایی حداکثر سن مورد پذیرش ۲۴ سال تمام است.

برای علاقه‌مندان به رشته علوم قضایی لازم است تا بر زبان و ادبایت فارسی مسلط باشند، قدرت استدلال بالا، فن بیان خوب، روحیه قوی و عدالت‌جو، اعتمادبه‌نفس و خلاقیت ذهنی بالایی نیز نیاز است. از آنجایی‌ که در قوه قضاییه کشور ما، قضاوت بر اساس دین اسلام و احکام مربوط آن است، لازم است تا داوطلبان این رشته بر فقه اسلامی تسلط پیدا کنند تا در صورت نیاز بتوانند به‌صورت مستقیم به منابع موردنیازشان دسترسی پیدا کنند.

 

ضمن اینکه سنوات تحصیلی دانشجویان جزئی از سابقه خدمتشان محسوب می‌شود. فارغ التحصیلان رشته علوم قضایی می‌توانند پس از اتمام دوران تحصیل خود در حوزه و ادارات ثبت اسناد و املاک، فعالیت در دفاتر اسناد رسمی به صورت سردفتر و دفتریار، نوشتن و تنظیم قرارداد‌های اقتصادی و بازرگانی داخلی و خارجی، اداره تسویه ورشکستگی و سرپرستی محجوران فنی و حقوقی، اجرای احکام، بازپرسی و دادیاری، به عنوان مشاوران حقوقی در وزارتخانه‌ها و موسسات دیگر دولتی و … مشغول به کار شوند. همچنین فارغ‌التحصیلان رشته علوم قضایی توانایی‌های لازم را برای تصدی امر قضا در محاکم جمهوری اسلامی ایران پیدا می‌کنند.

مطلب مرتبط
معرفی رشته علوم قضایی

توجه به اینکه دانشجویان علوم قضایی، تمامی دروس تخصصی رشته حقوق را نیز مطالعه می‌کنند، می‌توانند موقعیت‌های شغلی فارغ‌التحصیلان حقوق را نیز داشته باشند. در صورتی که فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد پیوسته سهمیه استعداد‌های درخشان را داشته باشند می‌توانند در آزمون سراسری بدون کنکور در مقطع دکترای حقوق ادامه تحصیل دهند؛ همچنین دانشجویان در طول تحصیل حقوق ماهیانه کارآموزان قضایی نیز دریافت کنند.

مقدمه علم حقوق، حقوق جزای عمومی، حقوق اساسی، حقوق مدنی اشخاص و حمایت از محجوران، عربی.

حقوق سازمان‌های بین‌المللی، حقوق اداری، اصول فقه، متون فقه، حقوق تجارت اشخاص، حقوق تجارت شرکت‌ها، حقوق تجارت‌اسناد تجاری، حقوق تجارت ورشکستگی، حقوق مدنی (اموال و مالکیت، کلیات قراردادها، الزامات خارج از قرارداد، خانواده، عقود معین، شفعه، وصیت وارث)، آیین دادرسی مدنی، متون حقوقی، آئین دادرسی کیفری، کار تحقیقی، حقوق بین‌الملل خصوصی، جرم‌شناسی، حقوق جزای اختصاصی، قواعد نفقه، حقوق تطبیقی، ادله اثبات دعوی، حقوق کار، پزشکی قانونی.

 

این رشته دارای کارشناسی ارشد پیوسته است و دارای گرایش‌های :

  • حقوق خصوصی
  • حقوق عمومی
  • حقوق جزا و جرم شناسی
  • حقوق تجارت، حقوق ثبت
  • حقوق خانواده (این رشته به صورت نیمه متمرکز دانشجو می‌پذیرد.)
مطلب مرتبط
معرفی رشته مدیریت

می‌باشد .

در مقطع فوق لیسانس این رشته امکان دریافت بورسیه بسیار کم است. شما می‌توانید بهترین کشورهایی که تحصیل رایگان دارند را برای ادامه تحصیل انتخاب نمایید. البته ایتالیا در تمام مقاطع بورسیه دارد اما کشور مناسبی جهت مهاجرت و کار نیست. در مقطع دکتری شما باید استاد راهنما داشته باشید. بورسیه و شرایط دریافت بورسیه نسبت به هر کشور و هر دانشگاه می تواند متفاوت باشد. اما دریافت بورس به طور کلی رقابتی است و دانشجویانی که شرایط بهتری داشته باشند و از شانس بالاتری برای دریافت آن برخوردار خواهند بود. متقاضیانی که بتوانند پرونده قوی‌تر ارائه دهند اعم از ارائه مدرک زبان- داشتن معدل بالا- داشتن مقاله های بین‌المللی و در نهایت داشتن یک استاد راهنما و ارائه انگیزه نامه تحصیل می‌تواند تاثیر فوق العاده‌ای در دریافت بورسیه داشته باشد.